Follow Bicycle Retailer

U.K. scores medals on no-name bikes

Published August 12, 2012

The bikes used by Olympic medalists

LONDON, UK (BRAIN) Sunday August 12 2012 10:01 PM MT—There might be some names you don't recognize on the list of bikes used by Olympic medalists. Colombia, for example, won two Olympic medals aboard the country's GW bikes.

But the Games' most successful bikes were Great Britain's all-black models, made in-house by the country's well-funded cycling program.

Some of the bikes were labeled with "UK Sports Innovation," and, to comply with UCI rules that competitive bikes must be available commercially, the UK cycling federation recently began a very low-profile program to sell the bikes, as well as components and helmets developed for the team.

Here's a quick rundown of the brands that scored medals, followed by a list of real winners: the athletes who powered the bikes.

UK Sports Innovation: 10 medals
Look: 9 medals
BT: 6 medals
Specialized: 5 medals
Cervélo: 3 medals
Felt: 3 medals
Giant: 3 medals
GW: 2 medals
New Zealand unbranded track bikes: 2 medals
Redline: 2 medals
Scott: 2 medals
FES: 2 medals
Pinarello: 2 medals
Boardman: 2 medals
BH: 2 medals
ABD: 1 medal
Cannondale: 1 medal
Canyon: 1 medal
Free Agent: 1 medal
Haibike: 1 medal
Orbea: 1 medal

Road Racing

Men's Time Trial
1. Bradley Wiggins (GBR) - UK Sports Innovation
2. Tony Martin (GER) - Specialized
3. Christopher Froome (GBR) - Pinarello

Men's Road Race
1. Alexander Vinokourov (KAZ) - Specialized
2. Rigoberto Uran (COL) - Pinarello
3. Alexander Kristoff (NOR) - Canyon

Women's Time Trial
1. Kristin Armstrong (USA) - Felt
2. Judith Arndt (GER) - Scott
3. Olga Zabelinskaya (RUS) -Giant

Women's Road Race
1. Marianne Vos (NED) - Giant
2. Elizabeth Armitstead (GBR) - Cervélo
3. Olga Zabelinskaya (RUS) - Cervélo

BMX

Women's BMX
1. Mariana Pajon (COL) - GW
2. Sarah Walker (NZL) - ABD
3. Laura Smulders (NED) - Redline

Men's BMX
1. Maris Strombergs (LAT) - Free Agent
2. Sam Willoughby (AUS) - Redline
3. Carlos Mario Oquendo Zabala (COL) - GW

Mountain bike

Women's cross-country
1. Julie Bresset (FRA) - BH
2. Sabine Spitz (GER) - Haibike
3. Georgia Gould (USA) - Orbea

Men's cross-country
1. Jaroslav Kulhavy (CZE) - Specialized
2. Nino Schurter (SUI) - Scott
3. Marco Aurelio Fontana (ITA) - Cannondale

Track

Women's Sprint
1. Anna Meares (AUS) - BT
2. Victoria Pendleton (GBR) - UK Sports Innovation
3. Shuang Guo (CHN) - Look

Men's Sprint
1. Jason Kenny (GBR) - UK Sports Innovation
2. Gregory Bauge (FRA) - Look
3. Shane Perkins (AUS) - BT

Men's Keirin
1. Chris Hoy (GBR) - UK Sports Innovation
2. Maximilian Levy (GER) - Look
3. Simon van Velthooven (NZL) - Unbranded team bike

Men's Omnium
1. Lasse Norman Hansen (DEN) - Cervélo
2. Bryan Coquard (FRA) - Look
3. Edward Clancy (GBR) - UK Sports Innovation

Women's Omnium
1. Laura Trott (GBR) - UK Sports Innovation
2. Sarah Hammer (USA) - Felt
3. Annette Edmondson (AUS) - BT

Men's Team Sprint
1. Great Britain - UK Sports Innovation
2. France - Look
3. Germany - FES

Women's Team Sprint
1. Germany - FES
2. China - Look
3. Australia - BT

Men's Team Pursuit
1. Great Britain - UK Sports Innovation
2. Australia - BT
3. New Zealand - Unbranded team bikes

Women's Keirin
1. Victoria Pendleton (GBR)- UK Sports Innovation
2. Shuang Guo (CHN)- Look
3. Wai Sze Lee (HKG) - Look

Women's Team Sprint
1. Germany - FES
2. China - Look
3. Australia - BT

Women's Team Pursuit
1. Great Britain UK Sports Innovation
2. United States - Felt
3. Canada - Look

Triathlon

Men's triathlon
1. Alistair Brownlee (GBR) - Boardman
2. Javier Gomez (ESP) - Specialized
3. Jonathan Brownlee 9GBR) - Boardman

Women's triathlon
1. Nicola Spirig (SUI) - BH
2. Lisa Norden (SWE) - Specialized
3. Erin Densham (AUS) - Giant

Topics associated with this article: Competition

Join the Conversation